Şili

Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları

İnsanoğlu tarafından yetiştirilen en eski ağaç meyvelerinden biri belki de cevizdir. Uzak tarihe göz atılacak olursa cevizin tarihçesi milattan önce 7000’lere kadar dayanmaktadır. Ceviz yapı olarak cevizgiller familyasına ait olan ağacın vermiş olduğu meyve olarak bilinmektedir. Bununla birlikte dünya genelinde üretilen pek çok farklı ceviz türü olduğu bilinmektedir. Daha çok yaz mevsiminde oluşan ve kışın da yapraklarını döken bir ağaç olarak bilinmektedir. Bazı kişiler tarafından çok yağlı ve yüksek kaloriye sahip olduğu iddia edilen ceviz, diyet programlarından çıkarılmıştır. Bir gerçektir ki ceviz, kalp sağlığı ve metabolizmaya oldukça faydalı ve besin değerleri bakımından da oldukça zengindir. Bu açıdan cevizin sağladığı faydaları göz ardı etmemek gerekmektedir. Ceviz, yapı olarak beyni andırır. Beyin sağlığı için de çok önemli olan ceviz, aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde oldukça faydalıdır. B1, B2, B3 vitaminleri sayesinde ceviz ve ceviz yağının tüketilmesi cildin pürüzsüz ve dinç kalmasını sağlar. Cevizin yağı da beyin için faydalıdır ve yaşlanmaya bağlı belirtileri aza indirir.

Ceviz yeryüzünde yetişen belkide en gizemli mucizelerden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar her gün cevizin yararları üzerine yeni bulguları işaret etmekte ve bilim insanlarını cevizin faydaları nelerdir sorusuna daha fazla odaklanmaya yöneltmektedir. Cevizin besin öğeleri içerisinde yer alan cevizdeki vitaminler ise doğada başka hiçbir besinde olmadığı kadar kuvvetli ve yeterlidir. Beyin fonksiyonlarından, damarlar üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle varis oluşumuna kadar çok geniş bir alanda olumlu etkileri gözlenebilen cevizin ülkemizde kolayca ulaşılabilen yemişler içerisinde olması da bizim bir avantajımızdır şüphesiz. Cevizin faydaları düşünüldüğü zaman akla ilk olarak kalp ve damar hastalıkları için sağladığı mucizeler gelmektedir. Uzmanlar tarafından kanıtlanmış olan bu özelliği ile, her gün bir avuç ceviz yemenin damar tıkanıklığını önleyebileceği, kalp krizi riskinden koruyabileceği ve daha birçok kalp rahatsızlığı için koruma sağlayacağı söylenmektedir. Ceviz içerisinde bulunan antioksidanlar, kalbe zarar verebilecek birçok etkenin karşısında adeta duvar örmektedir. Aynı zamanda Omega-3 yağının da kalbi koruma açısından çok faydalı olduğu bilinmektedir. İnsan vücudu her ne kadar Omega-3 yağına ihtiyaç duysa da, kendisi üretemez. Bu nedenle dışarıdan doğal bir şekilde takviye gerekir ve ceviz en doğru seçenektir. Kötü kolesterol karşısında da ceviz çok güçlü bir savaş vermekte ve adeta panzehir etkisi göstermektedir. Kolesterol seviyesini düşürmede ceviz çok etkili bir gıda türüdür. İçerdiği E vitamini de kalp tıkanıklığını engellemektedir. Düzenli kan dolaşımı ve pıhtılaşma sorununda da ceviz tüketimi şiddetle desteklenmektedir.

Ceviz Hakkındaki Bilimsel Veriler

Cevizin beyin, bağırsak ve damar sağlığı ile kolon kanseri risk faktörleri üzerindeki etkileri mevcuttur..
EB
Experimental Biology Biyoloji Konferansı - 2015
Cevizin mikrovasküler fonksiyonu, kılcal damarlar gibi en küçük kan damarlarımızın sağlığı anlamına gelmektedir..
CU
California University Beslenme ve İç Hastalıklar Anabilim Dalı

Cevizin Yararları

İçerisindeki yağ profili ve magnezyum sayesinde zihinsel fonksiyonların işlevselliğini artıran ceviz, egzama hastalığından Alzheimer'a kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor..

Kalp ve damar sağlığına faydalıdır

Penn State, Tufts Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacıların ortak olarak yaptığı çalışmaya göre düzenli olarak ceviz yemek kolesterolü önemli miktarda düşürüyor..

Kanseri Önler

Cevizin kanseri karşı etkisi hakkında yapılan araştırmalar prostat ve göğüs kanseri üzerine yoğunlaşmıştır. Uzmanlar her tür kansere karşı vücudu güçlendirmek için ceviz tüketilmesini öneriyor..

Kemiklere Faydalıdır

Ceviz, özellikle ilerleyen yaşlarda görülen kemik zayıflamasını ve kemiklerde yaşanan mineral kaybını yavaşlatarak kemiklerin güçlenmesini sağlayan yararlı yiyecekler arasında yer alıyor..

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Cevizin yüksek kalorili olduğu düşünüldüğünde zayıflatması biraz şaşırtıcı gelebilir ancak günde 3-4 adet ceviz yemek tokluk hissini uzatarak, öğün aralarında daha fazla atıştırmamanın önünü kesiyor..

Tip 2 Diyabet hastalarına faydalıdır

Cevizin damarlar üzerindeki olumlu etkisinin Tip 2 diyabet hastalarında damar tıkanıklığı riskini düşürdüğü ve buna bağlı kalp hastalıkları görülme olasığını azalttığı araştırmalarla belirlenmiştir..

Hafızayı Güçlendirir

Bu konuda yapılan araştırmaların sayısı henüz yetersiz olmakla birlikte mevcut araştırmalar cevizin hafızayı güçlendirdiği ve bilişsel fonksiyona katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor..

ProChile
Chile Nuts
NutFruit
SNA

Şilideki Ceviz Çeşitleri

Şili’de en çok üretilen iki ceviz çeşidi chandler ve serr türleridir.

Chandler Ceviz

Chandler Cevizi

İç ceviz randımanı ortalama %47-49 civarıdır. Ekstra berraklık ve berraklık oranı %90'ın üzerindedir.

Serr Ceviz

Serr Cevizi

İç ceviz randımanı ortalama %55-57 civarıdır. Ekstra berraklık ve berraklık oranı %70 civarındadır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Aklınıza takılan tüm sorular için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.